כיצד לדעת שפולי קפה איכותיים?

רבים מאיתנו שותים כמה כוסות קפה מדי יום. לקפאין פוטנציאל רב, המהווה תרופה מושלמת כנגד כאבי ראש, אדישות ותשישות.

אבל אחרים רואים בקפה מותרות, חלק חשוב ביום, טקס כלשהו. וברור שכשמשהו מתחיל למלא תפקיד חשוב בחיינו, אנו שואפים לדעת עליו יותר ויותר, אנו מתחילים לפתח את עצמנו ולחפש אחר הזנים האידיאליים, המותגים, שיטות הקלייה והבשלה המספקות לנו את ההנאה הגדולה ביותר.

כמובן שמדובר בתהליך ארוך, בדרך כלל אנו זקוקים לכמה שנים של צריכה לפני שנוכל לבסס דעה מוצקה על המשקה הזה.

בדיוק כמו שההבנה של יין, הכנת קפה דורשת מומחיות, אין צורך להיבהל, מכיוון שהיסודות קלים להבנה.

בדיקת איכות הקפה בשיטת ה'כוסות'

בדיקה זו בודקות את הקפה על כל רובד פונקציונלי: התעשייה משתמשת בבדיקת פולי קפה ובקרת האיכות.
בדיקת "הכוסות" בוחנת ויזואלית וטועמת את הדגימות, בנוסף הבדיקה טובה לפיילוט של זנים חדשים על מנת למצוא זני קפה איכותיים יותר.

איך מבצעים בדיקת איכות בשיטת זו?

בעיקרון, בדיקת הקפה אינה מסובכת מדי וניתן לעשות זאת גם בביתכם, עליכם לדעת רק דבר אחד פשוט בבדיקה זו: האם הקפה יוצא טעים או לא?
אוצר המילים שלכם לציון הטעמים השונים יתפתח עם הזמן, אתם רק צריכים להיות סבלניים.
לא יזיק אם כבר יש לכם תפישה לגבי הטעמים השונים של קפה כמו פירות ותבלינים, כי לא משנה כמה אתם מרגישים טעם מסוים, אתם עדיין לא יכול לזהות אותו אם לא טעמתם תבילנים שונים לפני כן, התיאור של הטעם צריך להיות מאוד ספיציפי.

מה מצריכה הבדיקה? כוס קפה של 250 מ"ל ו -12 גרם קפה טרי קלוי וטחון שעליכם לפזר בתחתית הכוס.
יש לטעום את הקפה לאחר בישול איטי תוך התמקדות בעיקר בארומה שיוצאת ממנו.

אם תרצו לטעום יותר סוגי קפה, עליכם להכין כל דגימה בנפרד באופן זהה, עליכם לשים לב לכך שמטחנת הקפה נקייה טרם הכנת כל כוס ושאין שאריות של הקפה הקודם. אחרי שפיזרתם את הפולים הטחונים בכוס, עליכם להריח תחילה את הניחוחות ולרשום הערות על ניחוח הקפה ונטייתו לפי תיאורים ספציפיים. אז תצטרכו לשפוך 90-94 אחוז מים בכמות שווה בכוסות. עלינו לעזוב את השטח במשך 4 דקות לתת לקפה להוציא את הטעם והארומה.
לאחר מכן תהיה שכבה שצפה על כרום המשקה שעלינו לדחוף אותה מטה עם כפית. עכשיו אנחנו יכולים להריח את הארומה ולרשום הערות על פי הריח. עלינו לשטוף את הכף אחרי כל כוס כדי להימנע מערבוב טעמים.

מחכים עד שהקפה מתקרר וטועמים באמצעות כפית. כעת נוכל לשים לב לגווני הטעם השונים כמו הגוף, הקטיפתיות, השמנוניות, היובש, השומניות והטעמים השונים. הארומה עשויה להיות שימושית לזיהוי הטעמים.
לכן, כפי שאמרנו קודם, טעימות הקפה אינן מורכבות מדי. זה אולי נראה קצת סנובי ומוזר, אך פעילות זו מקובלת בתעשייה בדיוק כמו טעימות יין.