האם שאלתם את עצמכם אי פעם: "מה הסיפור שנמצא מאחורי פולי קפה שנמצאים בחנויות המקומיות שמייצרת את אותו משקה שאיתו אנו מתחילים כל בוקר?" ובכן, בואו נסתכל מקרוב.

בואו נתחיל בגידול ובחירת חלקת הגידול. פולי הקפה הם פרי עץ קפה.

צמח זה הוא צמח הפורח ממשפחת רוביה. אם אתם רוצים לגדל את הקפה שלכם, עדיף לכם להיות סבלניים, כי כדי לייצר פולי קפה אתם צריכים לגדל את הקפה שלכם לפחות כשש שנים. עצי הקפה חיים בסביבות 60 שנה, וכאשר הוא גדל לגמרי, עץ הקפה מגיע לגובה 4.5 מטר. לכן יש צורך בגיזום מתמיד. הטמפרטורה האידיאלית היא בין 15 ל -24 מעלות צלזיוס. הגשמים צריכים להיות בשפע, אך גם עץ הקפה אוהב שמש (אך לא את אור השמש הישיר). אין סוג אדמה ספציפי הדרוש לגידול עץ קפה, אך עליו להיות נקבובי. אם אתם מסתכלים מנקודת מבט גיאוגרפית, התנאים הטובים ביותר לגידול עץ הקפה הם דרום אמריקה (כנראה שכולכם יודעים שברזיל היא יצרנית הקפה מס '1 בעולם) ואפריקה.

ישנם שני סוגי עצי קפה עיקריים – קפה ערביקה וקפה רובוסטה. כ 75-80% מכלל אוכלוסיית עצי הקפה בעולם הולכים על פולי קפה ערביקה. ערביקה נותנת מוצר איכותי יותר אך יחד עם זאת, היא רגישה יותר למחלות הצמחים. עץ הקפה רובוסטה גם הוא גבוה יותר והמוצר עשיר יותר בתכולת קפאין. כ- 30 שבועות לאחר הפריחה (פרחי עץ הקפה הם בצבע לבן ויש להם ריח מתוק), דובדבן הקפה (שמכיל את פולי הקפה) הופך את צבעו מירוק לאדום. בשלב זה, דובדבן הקפה מוכן לקטיף.

אז יש לנו את עץ הקפה שהתחיל לייצר פולי קפה. מה עכשיו?

כפי שאמרנו לעיל, דובדבן הקפה מגיע לגילו האידיאלי כשהוא בצבע אדום. הקפה נקטף בעונה היבשה. באופן מסורתי הפירות נקטפים ביד, אך החברות הגדולות משתמשות במכונת הקטיף (זמן הוא כסף כידוע לכולנו). אבל, שום דבר לא יכול להיות מדויק כמו קטיפה ידנית, ולכן קטיף הידיים עדיף מכיוון שלא כל פרי מוכן לקטיף בו זמנית, כך שבאותו ענף תוכלו למצוא את הדובדבן האדום (שמוכן לקציר) ואת הירוק (שאינו ובעל טעם מר מאוד).

אז המסקנה היא שקיימות שתי שיטות בקצירת קפה. הראשון הוא קציר סלקטיבי (או קציר ביד). קוטפים נושאים סלים שבהם הם שמים דובדבני קפה אדומים ובוגרים ומשאירים את הירוקים על העץ. שיטה זו מדויקת יותר אך מעט איטית יותר מהשנייה. והתשלום לקוטפים הוא על פי משקל פולי הקפה שנמצא בסלים בסוף היום.