הלגימה הראשונה מהקפה הטרי יכולה להיות רגע ממש מהנה. אבל אם הקפה לא יהיה מוכן היטב – תוך מתן תשומת לב גם על כל הפרטים הקטנים – אנו עלולים להתאכזב. ישנם גורמים רבים המשפיעים על איכות הקפה. לפעמים אנו מקבלים תוצאות שונות, גם כששיטת ההכנה זהה. לכן, עלינו לשים לב לעניינים הבאים:

איכות המים

החלק הגדול יותר בהכנת הקפה הוא איכות המים, ולכן ברור שלא נוכל לשתות קפה טוב ואיכותי ללא מים נקיים ואיכותיים. לכן, מומלץ להשתמש במי ברז מסוננים או מים מינרליים מבקבוקים.

חמצון

יש לאחסן קפה הרמטית מכיוון שחמצן יכול להקטין אותו. עלינו לשמור אותו בקופסה נטולת ריח, אוויר, ובמקום קריר ויבש. מידע זה נכון גם לגבי פולי קפה רגילים וגם לקפה טחון.

היגיינת הכלים

לא משנה באיזו שיטה אתם משתמשים להכנת הקפה, ההיגיינה היא גורם חשוב מאוד. מכונה נקייה היא הכרחית לכדי קבל קפה טעים. אם במכונה נשארות שאריות קפה במשך שבועות או מכינים קפה בידיים מלוכלכות, ברור שהתוצאה תהיה בהתאם. לכן, כדאי תמיד לנקות את כלי העבודה.

טמפרטורה

ניחוחות קפה רגישים מאוד לטמפרטורה, כך שגם תנודות מועטות עשויות להשפיע על  הניחוחות. לכן עלינו להיות מודעים להשתמש במים חמים במידה הנכונה. פרט חשוב נוסף הוא חימום מראש של הכוס. ברגע שנמזוג אליה מעט מים חמים, הקפה שלנו לא יתקרר יתר על המידה.

קלייה

אם לא נשים לב לקלייה נאותה, אז כמעט בטוח שנקבל קפה מריר עם טעם שרוף. כמובן שטעמים שונים חשובים גם כאן: למשל, הקפה האיטלקי מפורסמם כקפה בקלייה כהה יותר. סגנון זה עשוי להיראות קלוי יתר על המידה במשך זמן מה ואילו האיטלקים עשויים לחשוב שקפה הונגרי קלוי פחות. אז קלייה היא בהחלט אמנות אמיתית. קלייה איטלקית יכולה להיות גם לא נעימה מכיוון שבכך הניחוחות הטובים ביותר אינם מגיעים.