קפה הוא אחד ממוצרי היוקרה המובילים בעולם. ברוב התרבויות, שימש בטקסים לא רק באופן פרטי, אלא גם באופן חברתי. חשבו על המשקאות הנפלאים שאנו שותים במהלך שיחות ידידותיות, הפסקות קפה בעבודה או כוסות קפה. טקסים דתיים עולים בראשנו פחות, אם כי ישנם מקומות בעולם שהקפה ממלא תפקיד גם בחיי הדת.

קפה נחשב למשקה מיסטי בעל כוחות על טבעיים בתרבויות רבות. לדוגמא, אחת הטכניקות הפופולאריות ביותר לחיזוי, תחזית שטחי קפה הופיעה בגלל הקפה הטורקי, ואילו בני שבט אורומו האתיופי סבורים כי קפה הוא מתנה מאלוהים, לכן נחשב למרכיב חשוב בטקסים הדתיים.

איך הם מנבאים את העתיד באמצעות קריאה בקפה?

פולי קפה קלויים נטחנים שוב ושוב עד שמקבלים טחינה עדינה מתאימה. הוא נרקח יחד עם סוכר בכלי פליז בעל ידית ארוכה בשם cezve, מורידים את הכלי עם הקפה מהאש לפני הרתיחה. ואז הכלי מחומם עוד כמה פעמים, לאחר מכן יוצקים את המשקה לכוסות עם שטח פנים לטחינת קפה. בקפה טורקי טוב, שטחי הפנים של הקפה אינם צפים על פני המים, אלא יושבים על קרקעית הכוס, מה שמאפשר גם את החיזוי.

חיזוי שטח הפנים של הקפה היא טכניקה מסורתית לחיזוי במזל עתידות, בעלת וותק של כמה מאות שנים והיא נפוצה ביותר בטורקיה, בעולם הערבי ובמזרח התיכון. כשהטורקים הגיעו לאירופה במאות האחרונות, קפה ושיטת החיזוי הקשורה אליו הפכו פופולריים גם במדינות אירופה. על פי האמונות, הקפה הטורקי מתאים במיוחד לניבוי עתידות, מכיוון שלאחר הצריכה אנו עשויים להסיק מסקנות לעתיד מהסמלים המתווים מצורת שטח הקפה שנשאר בתחתית הכוס.