יש המון דברים שכנראה לא ידעתם על קפה אבל במאמר זה הבאנו לכם את חמשת העובדות הכי מעניינות לדעתינו.

1. איטליה לא המציאה את משקה הקפה

למעשה, זה היה שיתוף פעולה עולמי שהביא את המשקה הזה אלינו. אנו יכולים להודות לאתיופיה על גילוי מפעל הקפה במאה השביעית, ועל תימן על גידול מסחרי של פולי הקפה. לאחר מכן, נוכל להודות להולנדים ששיבשו את מונופול סחר הקפה הערבי בן 700 השנים על ידי הברחת זרעי פולי קפה חיים לאירופה. אנו יכולים להודות לצרפתים על התרחבות הקפה למרכז ודרום אמריקה על ידי נטיעה ממש של פולי הקפה באדמתם. תודה לכמה גברים נבחרים מיפן, ניו זילנד ואמריקה שפיתחו יחד את "קפה ה-E האדום" (המכונה גם קפה נמס כיום). לבסוף, אנו יכולים להודות לאיסטנבול על פתיחת בית הקפה הראשון בשנת 1453, ובסוף נוכל להודות לאיטליה על יצירת סטנדרטיזציה של אספרסו, ואפילו לסטארבקס על תרומתם לגלובליזציה והפופולאריות של משקה קפה. לפחות העולם מאוחד בדרך אחת מיוחדת: הקפה חיוני לכולם.

2. בני אדם לא גילו את פולי הקפה

מה ששמעתם. עיזים הם אלו שגילו את פולי הקפה. האגדה מספרת על רועה צאן צעיר (בערך במאה ה-600 לפני הספירה) שהבחין בכמה עזים שאוכלות דובדבנים אדומים מעץ שלאחר אכילת הדובדבנים החלו העזים לקפוץ סביבו כאילו היו איילים, לאחר שניסה הרועה את הדובדבנים האדומים בעצמו חווה הוא את זמזום המוח המלהיב, הוא לקח את הזרעים למנזר מקומי אך הנזיר לא אהב את הדובדבנים והשליך אותם לאש. עם שריפתם, הזרעים הניחו ארומה מדהימה שהביאה את הנזירים ששהיו במנזר לקרבת האש והם גרפו את פולי הקפה הקלויים מתוך הגחלת, ריסקו אותם והמיסו אותם במים חמים כדי ליצור את תבשיל הקפה הראשון מסוגו בעולם.

3. ישנם 25 זנים שונים של קפה; אנו משתמשים רק בשניים

ערביקה היא ללא ספק המין הנפוץ ביותר של פולי קפה המהווים נתח של 75% מהייצור בעולם. רובוסטה הוא זן קצת פחות פופולארי המהווה כ -25% מייצור הקפה, שאר זני פולי הקפה נופלים לחור שחור איפשהו ואף אחד לא שומע עליהם. הסיבה שנעשה שימוש כה רב בערביקה היא לא רק בגלל שהיא טעימה משמעותית יותר מהשאר, אלא גם בגלל שהייצור שלה מהיר יותר. אני לא יכול לבקר את 23 המינים האחרים כי מעולם לא ניסיתי אותם, אבל כנראה שהם די מחרידים בטעמם ופשוט אינם קיימים מבחינה מסחרית. אפילו קפה רובוסטה בפני עצמו הוא נורא חזק בטעמו, ולכן לרוב בתי הקלייה הנבונים ישתלבו רובוסטה עם רוב מוחלט של ערביקה.

4. אם יש לך 16 מטרים רבועים בחצר שלך תוכל לנסות לגדל עצי קפה משלך

16 מ"ר שווה בערך 16 עצי קפה המייצרים איפשהו קרוב ל -5 ק"ג דובדבני קפה בשנה. כשאתה מסיר את הזרע (פולי קפה ירוקים) מהדובדבן אתה באמת מקבל רק 1 ק"ג. בממוצע אנו צורכים כ -3.25 קפה ביום ומקבלים ~ 90 כוסות קפה מקילו, כך ש 16 עצי קפה יספיקו כמעט לכל צרכן קפה מתון. למה אתה מחכה? קח כמה פולי קפה ירוקים והשלך אותם לחצר האחורית!

5. מצלמת הרשת הראשונה בעולם יוצרה בשביל קפה

אני לא ממציא את זה. ההמצאה הגיעה מכמה סטודנטים מאוניברסיטת קיימברידג 'בשנת 1991 שהחליטו לחבר מצלמה לרשת מקומית בתוך מעבדת המחשבים שלהם. הם יצרו עדכון חי לכל הסובבים כדי שיהיה להם גישה לראות אם מיכל הקפה במטבחון ריק או לא.

נשמע קצת מוגזם ליצור וידאו של 24 שעות רק כדי לאשר אם אתה צריך לטרוח להזמין קפה, אבל המטבחון היה במרחק של כמה דקות הליכה והמון פעמים היו מגיעים סטודנטים למקום כדי לגלות שמיכל הקפה ריק וצריך להזמין קפה.

הסטודנטים העצלנים אילתרו את רעיון המלצמה על מנת לעקוב אחר מיכל הקפה ולהזמין קפה בעת צורך ללא הגעה אל המטבחון.