לקפה ולמים יש מערכת יחסים מורכבת. לא רק שמפעל הייצור של פולי הקפה מנצל כמויות אדירות של מים בתהליך הייצור, אלא שאפילו בכוס קפה הפוך יש למעשה רק 1.25% קפה וכמות מים אדירה שעומדת על 98.75%.

ממצאי דו"ח משנת 2007

דו"ח משנת 2007 של כלכלה אקולוגית העריך את צריכת המים בייצור קפה. הנתונים הסטטיסטיים המופיעים בדו"ח מעט יישנים, אך בעשר השנים האחרונות לא חלה עלייה משמעותית במים המשמשים לייצור קפה. מחברי הדו"ח בחנו אזורים גאוגרפיים שונים לגידול פולי קפה, בין אם הם השתמשו במערכות השקייה או בגשמים טבעיים (או שניהם יחד), ובנוסף בחנו דברים נוספים כגון עיבוד פולי קפה רטוב מול עיבוד פולי קפה יבש.

באופן מפתיע, המים המעורבים בקפה מעובד רטוב מהווים רק 0.34% מהצריכה הכוללת. ובנוסף באופן מפתיע אחר, כוס הקפה הממוצעת דרשה כ -140 ליטר מים! נתון שלא ניתן היה לשער או להעריך ולו לרגע! מחברי הדו"ח העריכו גם שאם מחיר הקפה יגלם את עלות המים, קילו קפה יעלה כקילו ועשרים גרם.

העלות של המים היא לא מובנת מאליה

למרות ש -140 ליטר נראה כמות משמעותית למדי, אם אתה מניח כוס קפה זה לצד זה עם חומרים מתכלים ביתיים נפוצים אחרים, אתה מתחיל לקבל קצת מבט על כמה מים נדרשים בכדי לספק לנו את הארוחות המועדפות עלינו:

5 אלף ליטר מים נדרשים להפקת סטייק של 340 גרם.

195 ליטר מים נדרשים לייצור כוס חלב מפוסטר אחד.

97 ליטר מים נדרשים לייצור פרוסת לחם חיטה אחת עם פרוסת גבינה.

והכי מזעזע (אם כי זו לא ארוחה) …

95 עד 190 ליטר מים משמשים במקלחת של 5 דקות.

להעריך כל טיפה

לא רצינו להבהיל אתכם חלילה או לגרום לכם להתייבשות / רעב. אלא רק הבאנו את המידע בפניכם על מנת להעריך את המחיר האמיתי של הדברים, שעשוי לפתוח את עיניכם לגבי האופן שבו אתם צריך להעריך אפילו את הדברים הפשוטים ביותר בחיים, ובשום פנים ואופן לא לקחת אותם כמובנים מאליהם.

הצד השני של היחסים בין מים לקפה, הוא הצד המתבשל …

מים משפיעים על טעם הקפה

כולנו די רגילים למלא את הקומקום מהברז, להרתיח אותו ולשפוך את המים למקינטה/כוס הקפה שלנו. אך האם ידעתם כי מינרלים המצויים במי ברז יכולים להשפיע על המיצוי של פולי קפה טריים?

התגובה הכימית המתרחשת בעת הוספת מים לקפה יכולה להיות מושפעת מאיזון המינרלים של המים. זה יכול להוביל לתת-מיצוי או למיצוי יתר ולשינויים בטעם. קפה בטעם מלוח ומר יכול להתרחש מעודף מעלייה במי המלח באספקת המים.

הפתרון לכך הוא שימוש במים מסוננים. יש הנחיות המסופקות על ידי ה- SCA שמתחילות בקו המנחה הברור ביותר, המים צריכים להיות נטולי ריח וחסרי צבע, ולהמצא מתאמים מבחינת הטווחים המקובלים עבור מים מסוננים עבור סידן, רמות pH ונתרן.