הקפה היקר בעולם עשוי מקקי

קופי לוואק, המכונה גם קפה סיווט הוא הקפה הנדיר והיקר ביותר בעולם. עם זאת, לא ניתן לייחס את המחיר הגבוה ביותר (600 דולר) לטעמו אלא יותר לתהליך עצמו. התהליך הייחודי של ייצור הקפה הזה זמין בעיקר באמריקה וביפן האחראים על היווצרות מחיר נוקשה זה. העיבוד של קפה מודרני ממוצע נעשה על ידי שטיפה, במהלכה מדרגים את הפולים ואז מייבשים.

במקרה של Kopi Luwak, הדירוג של הפולים מבוצע באופן די ייחודי מטבעו. גחן הדקלים – בן למשפחת Viverridae המתגורר על עצי אינדונזיה – אוכל את פולי הקפה אשר יוצאים מן המעיים כצואה. אחרי זה, מגרדים בזהירות את פולי הקפה מהפרשת הגחן.

לדברי ג'ון מרטינז, מומחה לקפה ג'מייקני, הטעם המצוין, הייחודי והמסתורי של קופי לוואק נובע מבלוטות המיוחדות המייצרות שמן אצל הגחן. זה לא מפתיע שיש הרבה זיופים לקפה זה. אבל יש אפילו כמה אנשי מקצוע שמסוגלים לזהות את האמיתי: ממש כמו מאסימו מרקונה, פרופסור אוניברסיטת גואלף בשנת 2002, שטוען כי 50% מקופי לוואק בשוק מזויפים. מרקון בודק את איכות הקפה עבור חברות ייצור קפה, וחברות ההפצה.

הגחן אוכל את פולי הקפה בצבע האדום הבשלים. לאחר האכילה, הגוף יכול לצרוך רק את הקליפה הרכה. הפול הקשה עוזב עם צואת הגחן. מקורו של קפה קופי לוואק עשוי מפולי רובוסטה או ארביקה. טעמו מזכיר בעיקר את ארומת השוקולד.

היצור הפרוותי ניזון רק מהפולים הטעימים מהענפים. פולי קפה איכותיים זולגים לאט לאט דרך מערכת העיכול של היונק. הפול, לעומת זאת, לא מתמוססת כיוון שהחלבונים מתפרקים לחלקים קטנים, בעוד שחומרים מסוימים פשוט נעלמים ממנו. הגחן היה מבוקש מאוד בימי קדם בגלל סוד הריח האקזוטי של בלוטותיו, המשמש עד היום בריחות הטרנדיים ביותר של ימינו. לכן אין זה מפתיע כי צואת הגחן הפכה לנושא חם להפליא.